فرمول موفقیت رو یاد بگیر

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه فروشگاه : در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. سایت فوق با کامل ترین و بروزترین طرح های توجیهی پاسخگوی نیازهای شما عزیزان است، امیداست رضایت کامل شما تبلیغ ما باشد.

شهاب ها

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 3

 

دنباله دار ها و شهاب ها

مؤلف : پاتريك مور

مترجم : حميد رضا گياهي

شهاب ها

اگر در شبي صاف و تاريك به آسمان نگاه كنيد ‌، انبوه ستاره ها را خواهيد ديد .هر يك از ستاره ها،خورشيدهايي هستند .خورشيدما فقط يك ستاره است و چون از ديگر ستاره ها به ما بسيار نزديكتر است ، درخشانتر به نظر مي رسد.گاهي در پهنه آسمان شب ، ردنوردي بسرعت حركت ميكند و محو مي شود.ما آن را شهاب مي ناميم.شهاب اصلاً شبيه ستاره واقعي نيست؛بلكه فقط ذره كوچك غبار مانندي است كه در بخش بالايي جو زمين مي سوزد و از بين مي رود .

شايد برخي از شهاب ها بسيار درخشان شوند اما در چند ثانيه ناپدي خواهند شد آن ها در فاصله زيادي پيش از رسيدن به سطح زمين مي سوزند .

شهاب ها چگونه ايجاد مي شوند؟

شهاب ها مانند زمين در مسيري به دور خورشيد مي گردند.وقتي كه در فضا هستند ، ما نمي توانيم آنها را ببينيم ؛ چون بسيار كوچكند.آنها را فقط هنگامي مي بينيم كه در بخش بالايي جو زمين حركت مي كنند و بر اثر اصطكاك داغ مي شوند.اگر شما لاستيك دوچرخه را باد كرده باشيد ، در مي يابيد كه تلمبه گرم مي شود چون هواي درونش فشرده مي شود و اصطكاك به وجود مي آيد .اصطكاك است كه تلمبه را گرم مي كند .ذره كوچك با سرعت به بخش بالايي جو وارد مي شود بر اثر اصطكاك با هوا گرم مي شود و در نتيجه آتش مي گيرد و مي سوزد .

بارش هاي شهابي

معمولاً شهاب ها در دسته هايي به دور خورشيد مي گردند. هنگامي كه زمين از ميان يكي از اين دسته ها مي گذرد ، با تعداد زيادي از ذرات غبار برخورد مي كنند در نتيجه بارش شهاب آغاز مي شود .اين رويداد چندين بار در هر سال اتفاق مي افتد.اما بهترين هنگام براي ديدن بارش شهاب ها ، از هفته دوم تا هفته چهارم مرداد است .در اين محدوده زماني زمين در مسيرش از ميان توده متراكمي از غبار مي گذرد . از پايان هفته اول مرداد تا حدود 26 مرداد در مكاني دور از شهر به آسماني صاف و تاريك نگاه كنيد .

اگر بخت يارتان باشد در هر چند دقيقه احتمالاً چندين شهاب را خواهيد ديد .البته در وقتهاي ديگر هم مي توانيد آنها را ببنيد زيرا شهاب ها ممكن است در هر لحظه پديدار شوند

شهاب ها و دنباله دار ها

اجسامي به نام دنباله دار ها ، منشأ شهاب ها هستند . دنباله دار ها هم مانند شهاب ها به دور خورشيد مي گردند ، اما آنها مانند ديگر سيارات نيستند.

يك دنباله دار ، توده اي يخي آميخته با غبار است .دنباله دار با حركتش در فضا ، ردي از غبار را در مسير پشت خود به جا مي گذارد.همين ذرات غبار هستند كه پس از سقوط به درون جو زمين ، ما آنها را به صورت شهاب ها مي بينيم .

دنباله دار ها از ما بسيار فاصله دارند . از اين رو ، مانند شهاب ها در پهنه آسمان سريع حركت نمي كنند.براي پي بردن به حركت يك دنباله دار ، بايد چند ساعت آن را تماشا كنيد.

دنباله دار ها چگونه حركت مي كنند؟

زمين در مسيري شبيه دايره به دور خورشيد مي گردد.اما نوع مسير دنباله دار ها متفاوت است ؛ چنان كه در تصوير مي بينيد ، ممكن است يك دنباله دار گاهي از زمين به خورشيد نزديكتر شود ؛ در صورتي كه در زمانهاي ديگر ، ممكن است بسيار دور شوند.برخي از دنباله دار ها تنها در هر چند سال يك بار به دور خورشيد مي گردند.اما گردش بعضي ديگر ، مدت زمان زيادي طول مي كشد ؛ براي مثال ، صدها يا حتي هزاران سال ! دنباله دارها بر اثر نور خورشيد مي درخشند و فقط هنگامي درخشان ديده مي شوند كه در فضا به نزديكي ما مي رسند.دنباله دارها پس از دور شدن از خورشيد ، به قدري كم نور مي شوند كه ما اصلاً نمي توانيم آنها را ببنيم.

دنباله در دنباله دار ها

دنباله دار ها در فاصله دور از خورشيد بسيار سرد هستند و چيزي بيش از توده يخ زده نيستند . هنگامي كه به خورشيد نزديك تر مي شوند ،توده يخي آنها گرم مي شود وگازها آن را در بر مي گيرند.در اين هنگام ، چيزي شكل مي گيرد كه ما آن را سر دنباله دار مي ناميم .يك دنباله دار واقعا بزرگ ، ممكن است دنباله درازي هم داشته باشد.دنباله در خلاف جهت خورشيد كشيده مي شود .

برخ دنباله دار ها بوده اند كه بسيار درخشان شده بودند .طوري كه نورشان در شب سايه مي انداخته است .سالهاي زيادي است كه چنين دنباله دارهاي درخشاني ديده نشده اند .اغلب دنباله دار ها بسيار كم نور هستند .شماري از آنها هرگز دنباله اي نداشتند.

دنباله دار هالي

بهترين دنباله دار شناخته شده ، دنباله هالي ناميده شده است ؛ زيرا نخستين بار اختر شناسي به نام ادموند هالي دريافت كه اين دنباله دار به دور خورشيد مي گردد.هالي تقريبا هر 75 سال به سوي ما بر ميگردد.اين دنباله دار بارها ديده شده است.

در آخرين بازگشن دنباله دار هالي ، يعني در سال 1365 -1986 ، پنج فضا پيما به سوي آن فرستاده شدند.يكي از آنها درست از ميان سر دنباله دار عبور كرد و تصويرهايي از توده يخي دروني فرستاد.

در حال حاضر ، دنباله دار هالي از خورشيد دور و به قدري كم نور شده است كه ديده نمي شود.

اما ، به جاي آن را مي دانيم . هنگامي كه دوباره در سال 1440-2061 باز گردد، شايد شما هم آن قدر خوش شانس باشيد كه بتوانيد آن را ببنيد.

سنگهايي از فضا

گاهي جسم بزرگي به سوي زمين مي آيد.ممكن است آن جسم به اندازه اي بزرگ باشد كه كاملا نسوزد واز ميان جو عبوركندوبه سطح زمين برسد.چنين جسمي را شهاب سنگ ناميده اند.

موزه ها از مجموعه هاي شهاب سنگها نگهداري مي كنند و شما مي توانيد آنها را در موزه ها ببنيد . اغلب شهاب سنگها از سنگ و آهن تشكيل شده اند.آنها از دنباله دارها جدا نشده اند و به طور كلي با شهابها تفاوت دارند.

يك شهاب سنگ بزرگ ممكن است پس از برخورد با زمين ، گودال يا دهانه اي بزرگ ايجاد كند .

يكي از دهانه ها در آريزوناي آمريكا قرار دارد كه اندازه آن بزرگتر از يك كيلومتر است.

اگر چنين جسمي به ناحيه پر جمعيتي از زمين برخورد كند ، خسارت زيادي به بار مي آيد .اما خوشبختانه احتمال چنين رويدادي بسيار كم است.گودال آريزونا هم واقعا بسيار قديمي است.تا بحال هيچ كس با سقوط سنگي از فضا كشته نشده است . بنابراين هنگامي كه در شب براي مشاهده شهاب ها از خانه خارج مي شويد خيالتان آسوده باشد كه درامان هستيد.


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file112_1482846_6872.zip13.2k